Хидроизолация на сутеренни стени

Хидроизолация на сутеренни стени

Съдържание

Хидроизолация на сутеренни стени

Хидроизолация на сутеренни стени в контакт с почвата или необходимо ли е да изолираме подземните конструкции, дори и когато нямаме високи подпочвени води?

Спецификация и условия за проектиране

Изолационните работи на зони в контакт с почвата трябва да бъдат внимателно разглеждани, проектирани и изпълнени, тъй като експлоатационния живот на хидроизолацията трябва да е толкова дълъг, колкото и този на конструкцията, която предпазва. Липсата на хидроизолация или некачествена такава ще породи нужда от  ремонтиране на частите на сградата, които се намират под земята, а това е изключително сложно и скъпо.

Избор на материали за хидроизоация на сутеренни стени

Изборът на материали трябва да е съобразен със способността им да запазват своята водо и паронепропускливост през годините, да не гният и да имат добра механична устойчивост и устойчивост на движенията на конструкцията.

Освен това трябва да не се забравя връзката между проблема с появата на влага в подземните помещения и липсата на топлоизолация. Наличието на кондензна влага е в резултат най-вече от липсата на топлинно съпротивление на стените и подовете, които са в контакт с почвата, а не толкова от лошо функциониране на хидроизолация на сутеренни стени.

Затова архитектите и проектантите винаги трябва да вземат предвид:

Ефекта, който причинява капилярното покачване на подпочвените води или водата, която прониква от дъждовете и се нуждае от качествено отвеждане;

Както и:

  • Водните пари във въздуха под земята (тъй като при барометрични или температурни промени може да се получи конденз по студените повърхности);
  • Водата, под формата на пара, която се съдържа в подземните помещения.

За да се преодолеят всички тези проблеми много производители на битумни хидроизолационни мембрани произвеждат полимер-битумни мембрани, армирани с непрекъснати влакна от нетъкан полиестер. Тези мембрани не гният, имат висока механична устойчивост, не се пробиват лесно и са паронепропускливи. Затова, представляват отлична хидроизолация на стени и всякакви подземни структури, където има наличие на вода и водни пари.

Методи за полагане на хидроизолация на сутеренни стени

Ето и някои методи за приложение на битумни хидроизолациионни мембрани и тяхното полагане, при подове и стени на нивото на или под земята.

Тухлените стени, които са в директен контакт със земята, са подложени на капилярно навлизане на вода в тях. Степента на капилярното въздействие се повишава от порьозността на материала /тухли/,  както и от наличието на разтворени соли във водата и ниските температури. Затова от много голямо значение не само избора на хидроизолационна система, но и от вида на материала, от който е изградена подземната конструкция.

Влагата или водата в земята може да се дължи на:

  • просмукана дъждовна вода;
  • подпочвени води.

В повечето случаи е необходимо направа на хидроизолационна вана, но има  частни случаи, когато теренът се дренира лесно, подпочвени води са дълбоко под основите на помещенията – и тогава полагането на парна бариера при стените ще бъде достатъчно.

Но когато сградата е поставена в зона с плитки подпочвени води или където има опастност от задържане на дъждовна вода, задължително е планирането и изпълнението на хидроизолационна вана. Трябва да се има предвид, че различните видове земни структури абсорбират водата по различен начин. (при песъчливата почва, в резултат на капилярно покачване на подпочвените води, може да се повиши нивото от 0,3м до максимум 1,5м, докато при глинести почви, водата може да се вдигне от 3 – 8м.)

Хидроизолационната система е предназначена да спре проникването на вода в сградата през стената.

Често, капилярното покачване не е единствената причина за поява на влага по стените в контакт с почвата. В много случаи е налице топлинен проблем, когато студената повърхност на стената е в допир с топъл въздух от вътрешността на сградата. Тогава има опасност водните пари да кондензират, дори при качествена хидроизолация на сутеренни стени.

Заключение

Поради топлинната инертност на земята и сградите, през пролетта и лятото се наблюдава процес на кондензация. Това налага към хидроизолация на сутеренни стени да се добави топлоизолационен слой. (в много от случаите този топлоизолационен слой служи и за защита от механично нараняване на хидроизолационната система).

Подобни статии

На какво да обърнете внимание при инсталиране на фотоволтаична система върху плосък покрив на бизнес сграда

Впрегване на силата на слънцето чрез покривите на търговски сгради   Инсталирането на фотоволтаична система на покрива на Вашия търговска сграда е чудесен начин да

Към статията »

Какви са най-добри практики за почистване и поддръжка на фотоволтаична система

Поддържане на Вашата фотоволтаична система чиста за постигане на максимална ефективност Когато става въпрос за търговски обект, от съществено значение за постигане на максимална енергийна

Към статията »