Когато започнах да публикувам съдържание свързано със звукоизолация на акустичен шум нямах представа дали това вълнува много хора. Останах изненадана от обратната връзка , която получихме. Изглежда, че интереса е голям и много хора търсят решение звукоизолация на акустичен шум.
Днес ще ви дам няколко практични съвета и в крайна сметка ще докажа, че ще искате да направите и да се справите с този проблем завинаги.
Това не е трудно и може да се направи на цена, която всеки може да си позволи.
Звукоизолация на акустичен шум по стени
ДВОЙНИ ТУХЛЕНИ СТЕНИ
Какъв тип стена има по-висока шумоизолираща способност.
В предната статия споменахме колко важно е двете стени на двойната стена да са с различна маса.
Все пак, за да се подобри изолацията, трябва също да се има пред вид въздушното пространство, което разделя стените.
Това се явява пространството в една система: маса – пространство – маса, която се състои от стена 1 – въздушно пространство – стена 2.
Двойни стени се използват обикновено за крайни (външни) стени и, за спестяване на разходи, пространството между двете стени не превишава 6 cm, като нормалния диапазон е между 3 cm и 5 cm.
Ако пространството между двете стени е запълнено с абсорбиращ материал (като например влакнести материали) звуковата изолация се подобрява още повече.
Това е така, защото акустичния шум, който е с високи честоти, се абсорбира благодарение на разсейващия ефект на влакнестите материали.
При преминаване на вълните през двойната стена се получава значително намаляване на шума, като енергията на звука минаващ през стената се трансформира в топлина.
Изчислено е, че в горната ситуация, за всеки сантиметър пространство между стените, запълнено с влакнест изолационен материал, изолацията се подобрява с 1 dB в сравнение със същото междустенно пространство, запълнено с въздух.
Най-подходящите материали за звукоизолация на акустичен шум
За запълване на пространството между двете стени трябва да се използват порести материали, които са въздухопроницаеми.
Клетъчните материали, които нормално се използват за топлинна изолация не са подходящи за тази цел. В някои случаи те могат дори да влошат звукоизолиращите качества на двойната стена.
За най-добри резултати при звукоизолирането, пространството между стените трябва да бъде запълнено с влакнест звукоизолиращ материал
Запълване на отворите в стената намалява акустичния шум с до 30 dB
Какво представлява пороьозността на стената и как влияе на разпространението на шума.
Досега говорихме за стената като еднообразен, напълно плътен материал.
В същност, тухлените стени са най-различни по структура и имат много празнини (пори).
Като правило зидарят не запълва вертикалните празнини между отделните тухли с хоросан, а ги реди само хоризонтално.
Ето защо, често стени, които трябва да осигурят достатъчна звукоизолация според тяхното тегло, всъщност имат звукоизолация с 10 dB, даже до 30 dB по-ниска изолационна способност от очакваната.
Това е все едно, че сме оставили един отворен прозорец след построяването напълно изолирана стена.
Ето защо е много важно да се нанесе мазилка върху стената, за да се предпази тя от атмосферното влияние.
При двойна стена вътрешните повърхности на двете стени трябва също да се измажат.
Като алтернатива, мазилката може да се замени с звукоабсорбиращо фолио, което е много по-непроницаемо за звука от хоросана и създава плътно затворено междустенно пространство.
По този начин може да се получи звукова изолация, близка до теоретичната, изчислена според дебелината на стената.
Негативен ефект върху звукоизолационните способности имат също отворите за електрически или хидравлични системи, отходните канали, електрическите кутии и свързващите блокове, той може да бъде намален с използване на двойни стени.
Прекъснете акустични мостове за максимален ефект
Какво представляват Акустичните мостове в двойните стени? И как може да се предотврати това?
Акустичен мост – това е всяка твърда връзка между две стени, които образуват двойната разделителна стена.
Звукоизолацията на такава двойна стена се намалява и все едно, че сме построили единична стена с две критични звукови честоти с ненамаляла стойност, вместо с една.
Акустични мостове могат да бъдат също: лошо нанесена мазилка или положени тухли (които докосват и двете стени).
Ето защо, добра практика е да се запълва пространството между двете стени с влакнест изолационен материал, което спомага за избягване на тези твърди контакти между двете стени, които намаляват теоретичното нивото на изолация.
Как става акустично разделяне на стените
Стени, свързани с твърда връзка по периметъра си предават шума директно чрез пода и страничните стени.
Ако вместо това тези връзки не са твърди, шумът се прекъсва.
Следователно, добре е стената да се разделя поне от пода посредством ивица от изолиращ материал.
Ползата е увеличаване на звукоизолация акустичен шум от 2 dB до 4 dB.
Все пак, тази процедура трябва да се провери внимателно на антисеизмичност.
Ако освен това подовете на две стаи, отделени от стената са построени по системата „плаващ под”, предаването на шума ще бъде намалено още.
Сега на пазара има нова оригинална циментова мазилка, наречена FONOPLAST, предназначена за акустично разделяне на останалата част от стената, на стената от пода и от съседна стена.
Тази мазилка е еластична, омекотява вибрациите, има два компонента и е резултат от изследвания на производителя INDEX S.p.A.. Тя съдържа гуменоподобни полимери и е еластично уплътнение с голяма адхезия, по-голяма от тази на традиционните мазилки, използвани в строителството. FONOPLAST има сила на прилепване на бетон ≥ 1 N/mm2, докато обикновената циментова мазилка има прилепваща сила 0,5 N/mm2.
Заключение
Звукоизолация на акустичен шум може да се постигне лесно дори и с малък бюджет. Първият елемент на шумоизолационната система се състои от шумоизолационна мембрана, която гаси шума при ниските честоти благодарение на своето тегло. Следващият елемент е абсорбиращия материал, който поглъща вълните с висока честота. Това са специални порьозни, меки материали, като вата или шумоизолационни плоскости. Не забравяйте, че прекъсване на акустичните мостове и запълване на всички отвори има съществено значение и увеличава ефекта на звукоизолация на акустичен шум с до 30dB.
Надявам се, че това ви е било интересно и полезно.
Аз поне много се забавлявах, докато писах това.
Ако има нещо, с което можем да ви помогнем, моля свържете се с нас.
Ще се радвам да споделите вашето мнение в коментарите по-долу или да зададете въпрос.