Каква е разликата между влагозащита и хидроизолация?

Каква е разликата между влагозащита и хидроизолация?
Каква е разликата между влагозащита и хидроизолация и къде намират приложение

Съдържание

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Хидроизолация и влагозащита звучат като едно и също нещо, но между тях има голяма разлика.

Един от най-често срещаните проблеми, е че строители и собственици на сгради избират продукти, без да се съобразяват с конкретните условия и с конкретния случай, като си мислят, че тези продукти са универсални и действат за всичко. И после са разочаровани от резултатите.

 Как да направите разлика между влагозащита и хидроизолация?

И хидроизолацията и влагозащитата служат, за да ограничат от преминаване на влага и вода през конструкцията, но влагозащитата е предназначена по-скоро да предотврати влагата, която идва от почвата, а хидроизолацията предпазва, както влага, така и от вода с високо хидростатично налягане.

Хидроизолация е обработка на повърхност или структура, която да възпрепядства преминаване на вода под хидростатично налягане, докато влагозащита се определя като обработка, която не позволява преминаването на вода при отсъствие на хидростатично налягане.

Има специални условия, които изискват при определени случаи да се прилага влагозащита и при други да се полага хидроизолация.
Тези условия са описани в Наредба №2.

Какво е влагозащита и къде намира приложение?

Влагозащитата предотвратява навлизането в конструкцията на вода без хидростатично налягане. Това обикновено е някакво покритие на битумна основа, което се нанася ръчно с четка или валяк върху външната страна на стената.

Обикновено втвърдяващата се влагозащитна покривка е с дебелина около или по-малко от 3 mm.
Това е базова форма на защита на конструкцията и върши работа в много ситуации.
Влагозащитата не е предназначена да спира водата, а целта й е да забави проникването на влага чрез блокиране на капилярите в бетона, което забавя проникването на вода под някаква форма в конструкцията.

Като най-големи недостатъци могат да се посочат невъзможността за запечатване на по-големи пукнатини или дупки от шпилки, оставени незапълнени и по-голямата вероятност от увреждане при обратния насип, особено ако се прави небрежно и с материал с неподходяща зърнометрия.

Но в случаи, когато няма опасност от проникване на вода с високо хидростатично налягане, при добра подготовка на основата и полагане, когато се използва в комбинация с мембрана за защита и дренаж и когато в основите има добре изградена дренажна система, която бързо да отвежда водата в канализацията, влагозащитата може да предпази адекватно и дълготрайно много подземни помещения, гаражи и мазета.

Всички бетонни или зидани фундаментни стени, които са под земята и обхващат вътрешни пространства трябва да бъдат влагозащитени.

Влагозащитно покритие – това могат да бъдат материали на битумна основа, като течни хидроизолации, които предпазват от влага в почвата или дъждовна вода или хидроизолации на циментова основа

      Материали, които могат да се използват за влагозащита:

  • парна бариера – може да се използва по хоризонтални и вертикални повърхности, например под зид или при преградни стени. Основното и предназначение е да предпазва от капилярна влага.
  • мембрана – спира преминаване на влага през хоризонтални и вертикални повърхности
  • интегрирана влагозащита – добавки в бетона, които правят бетона водоплътен като намаляват порьозността и предотвратяват преминаване на влага през конструкцията

Какво е хидроизолация и къде намира приложение?

Хидроизолация е обработка на повърхност или структура, която да устои на преминаването на вода под хидростатично налягане.

Изисква много добра подготовка на основата, осигурен дренаж и качествено полагане съгласно изискванията на технологията. Всички детайли като излази от конструкцията, тръби, дилатационни фуги трябва да бъдат обработени с грижа, но и защитени от следващите строителни дейности.

Хидроизолационните материали имат способността да преодоляват пукнатините, които се развиват с течение на времето поради тяхната еластичност, гъвкавост и дебелина на нанесеното покритие.
Те също са проектирани да издържат на хидростатично налягане и често са с дебелина 4-10 mm.

       Хидроизолацията трябва да може да прави три неща.

  1. Трябва да спре водните пари, газообразната форма на водата, която може да се освободи от околните почви и да се движи през бетона.

2. Хидроизолационните мембрани трябва да могат да спират водата под хидростатично налягане.

3. И най-важното е, че хидроизолацията трябва да може да обхване пукнатина в третирания бетон.

Много често на хидроизолацията в подземните части се гледа като на нещо, което го заравяш в земята, като на пари хвърлени на вятъра.

Но има голям смисъл в това да изолираш подземните части на конструкцията, дори и да нямаш високи подпочвени води.
От друга страна, ако са налице води с високо хидростатично налягане или стичащи се е задължително използване на хидроизолация.

Много често при фундаменти се използват материали за влагозащита и това се счита погрешно за хидроизолация. Неправилният избор и приложение на материали и системи в крайна сметка води до главоболия, непредвидени разходи и загуба на време.

В съвременното жилищно строителство с едно или няколко подземни нива все по-често се използва хидроизолация вместо влагозащита.

Заключение:

Хидроизолацията и влагозащитата звучат като едно и също нещо, и имат една и съща цел – минимизиране на преминаване на вода през вещество. В случая конструкция.
Но между тях има големи различия – във функцията, във физическите свойства на материалите, в начина на обработка, в дебелината на положения слой, в условията, в които се прилагат.

Picture of Георги Камалиев

Георги Камалиев

Георги Камалиев е основател и двигател на Изоматех — компания, която съчетава инженерна прецизност с практическа експертиза в областта на хидроизолациите, покривните системи и фотоволтаичните технологии. С над 20 години опит, той не само ръководи проекти, но и активно споделя знания чрез видео поредицата „Питай Георги Камалиев“, където отговаря на въпроси за добри практики, детайли и технологии в строителството.

Воден от ценности като отговорност, прозрачност и стремеж към устойчиво развитие, Георги вярва, че качеството и доверието са в основата на всяко успешно партньорство.​

За Изоматех | Нашите ценности | Безплатна консултация | Изоматех Академия

Още статии от Категоррия (ии) Хидроизолация

Какво е влагозащита – Сребърен куршум 2

В това видео съвсем на кратко: Какво е влагозащита? В кои случаи върши работа? Какви са основните предимства и недостатъци Влагозащитата предотвратява навлизането в конструкцията на вода без хидростатично налягане. Това е базова форма на защита на конструкцията и подземните...

Izoseal: Кристализираща хидроизолация за защита на стоманобетонни конструкции

Има един специален продукт, който използвам от години и той работи толкова много пъти за мен, дори в безнадеждни ситуации. Можете да използвате тази проста система и да постигнете прекрасни неща с вашите проекти. Мога да ви уверя, че това...

Хидроизолация във фундаменти от „сляпата“ страна

Хидроизолация на фундаменти от сляпата страна е един от най-сложните методи за хидроизолация в основи. Същевременно с това това е надеждна и ефективна система за защита на подземните части на сградата, която спестява време. Хидроизолационните системи при повечето проекти се...

QUELLMAX Blackstop: Стандартен бентонитов водоспиращ профил

QUELLMAX Blackstop: Стандартен бентонитов водоспиращ профил Описание на продукта QUELLMAX е технически изпитана и много икономичен и изгоден бентонитов уплътняващ профил с кристализиращи добавки. QUELLMAX се използва за водоспиране и уплътняване на конструктивни фуги. QUELLMAX е тестван и доказано устойчив...

Спечели промо код за 15 % отстъпка от твоята първа поръчка

Абонатите за нашия бюлетин научават първи за нови продукти и промоции! Победители се теглят всеки месец.