Получавали ли сте енергийни помощи през 2022? Ако отговора е “Да” шансът ви да получите фиансиране за фотоволтаици е по-голям.
9500 домакинства от тях минимум 4000
В този блог пост разглеждаме всички детайли около програмата за фиансиране и процедурите.
Ако искате първи да научите последните новости, присъединете се към групите ни във Viber и Telegram.
Линк >> Изоматех Viber общност
Линк>> Изоматех Telegram общност
Програма
Процедура
Срок
Бюджет на процедурата
Разпределение на бюджета
Допустими кандидати
Допустими дейности
Допустими сгради
Финансови параметри
По коя програма може да се кандидатства
От ведомството информират, че общият размер на безвъзмездното финансиране по настоящата процедура е 59 840 000 лева – 49 870 000 лева от Европейския съюз – NextGenerationEU, и 9 970 000 лева национално финансиране.
Процедурата се състои от два компонента: първият е за закупуване на слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване, а вторият – за закупуване на фотоволтаични системи до 10 kWp, включително системи за съхранение на електрическа енергия.
Кой може да кандидатства
Допустими кандидати са всички физически лица, български граждани, граждани на друга държава член на Европейския съюз или граждани на трета държава със статут на постоянно пребиваващи в България, обитаващи собствено еднофамилно жилище или собствено жилище в многофамилна сграда. Жилището, с което се кандидатства, трябва да е основно на кандидата и да се заменя неефективен източник на топлинна енергия (печка, котел, камина и др.) на твърдо гориво (дърва, въглища и др.).
Какъв е максималния размер на фиансиране
Максималният размер на безвъзмездното финансиране за проектно предложение по първия – Компонент 1, е до 100% от стойността на инсталацията, но не повече от 1 960,83 лв., и до 70% от стойността на системата, но не повече от 15 000 лева по втория – Компонент 2.
Как може да се кандидатства за фиансиране на фотоволтаици
По процедурата е предвидено изцяло електронно подаване и оценка на предложенията чрез Информационната система за Механизма за възстановяване и устойчивост (ИСУН 2020, раздел “Национален план за възстановяване и устойчивост”).
Заяви безплатен анализ и остойностяване тук