Някои конструктивни насоки за сухо мазе

Някои конструктивни насоки за сухо мазе

Съдържание

outer basement waterproofing system
Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Хидроизолационните дейности на подземните части на сградата, фундаментна плоча и стени в контакт с почвата, трябва да бъдат определени точно и изпълнени коректно, като се има предвид, че дълготрайността на хидроизолационната система трябва да е поне колкото тази на сградата. Освен това, извършване в последствие на ремонтни и възстановителни дейности касаещи фундамента е твърде скъпо и времеемко, така че отстраняване на всеки проблем с хидроизолационната система в основи (липсата на такава, некоректно изпълнена или неподходящо избрана) ще бъде на висока цена.

Внимателният избор на подходяща хидроизолационна система включва и избор на качествени материали – ще се сравняват техните характеристики, като най-важните са:

  • Запазват си свойствата на водонепропускливост за значителен период от време
  • Устойчиви са на гниене
  • Имат висока механична устойчивост – към движенията на сградата, към трафик и прочие

Другото, което следва да се има предвид и да не се забравя е, че съществува пряка връзка между конденза в сутерена и липсата на топлоизолация. Влагата, съдържаща се във въздуха в подземните помещения, лесно кондензира върху студени повърхности – неизолирани стени и под – при промяна в атмосферното налягане или температурата. Стандартното решение е полагане на топлоизолационни плоскости върху хидроизолационната мембрана по сутеренните стени в контакт с почвата. По този начин служат и като предпазно средство на мембраната.

При проектирането на сградата, в частта за хидроизолационните дейности в основи следва да се вземат предвид:

(1) водата от почвата, която може по капилярен път да се просмуче,

(2) водата от подпочвения водоносен слой и

(3) водата от дъждовете, която навлиза в почвата.

Download free manual book

Задържането и просмукването на вода зависи в голяма степен от вида на почвата – например за песъчлива почва издигането по капилярен път е около 1.5 метра, докато за глинени почви, то може да достигне 8 метра.

В случаите, когато не е спазено някое от горните условия и все пак се появи влага (или теч) в сутеренните помещения, след внимателен оглед и анализ на ситуацията могат да се предприемат мерки за решаването на проблема. Обикновено те включват хидроизолационни дейности по негативната (вътрешната) страна и са успешни. Това е крайна мярка, която попринцип не би трябвало да се допуска; частично решение, което не дава 100 % гаранция, че проблема няма да се прояви отново и на друго място.

И така, ако трябва да обобщим, сухият сутерен се дължи на:

  • Внимателно проектирана ХИС с нужните материали, като се има предвид, че всяка последваща дейност по фундамента е ако не невъзможна, то изключително скъпа
  • Коректно монтирана и изпълнена ХИС, с особено внимание към детайлите
  • Евентуални хидроизолационни дейности по негативната страна, в случай че все пак има проблем с влагата

Подобни статии

5 често срещани проблема при ТПО покривите и как да ги решим

5 често срещани проблема при ТПО покривите и как да ги решим

ТПО (термопластичен олефин) покривите се утвърдиха като едно от най-популярните решения за плоски и слабо наклонени покриви, благодарение на тяхната здравина, енергийна ефективност и достъпна

Към статията »