Как се постига топлинен комфорт при Пасивните къщи

Как се постига топлинен комфорт при Пасивните къщи
Thermal effectiveness in a passive house

Съдържание

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Човек винаги се стреми към създаване на термично комфортна среда. Това е отразено в изграждане на традиции по целия свят – от древна история до наши дни. Днес, създавайки термично комфортна среда все още е един от най-важните параметри, които се имат в предвид при проектирането сгради.

Но какво точно е топлинен комфорт? Той е дефиниран в стандарта ISO 7730 – “Това състояние на ума, което изразява задоволство от топлинна среда”

Топлинният комфорт е много важен аспект на конструкцията на сградата и оценката. Глобално изискване е да се намали потреблението на енергия, което води до изграждането на ниско енергийни сгради.

Безплатна консултация

Топлинен комфорт се постига в максимална степен чрез пасивни мерки (топлоизолация, топлинно възстановяване, пасивно използване на слънчевата енергия и вътрешни източници на топлина)

Следните съображения помагат да се хвърли светлина върху тава „Как се постига топлинен комфорт при Пасивните къщи?“:

1. Всички въздухонепроницаеми сгради (всяка ниско-енергийна сграда трябва да бъде въздухонепроницаема), с изключение на тези, в така наречените “щастливи” климати, изискват използването на ефективна вентилационна система. В Пасивните Къщи тази система може да се използва и за отопление, без необходимостта от допълнителни въздуховоди, спомагателни вентилатори и т.н.

2. Тази концепция дава възможност за изграждане на къщи, оборудвани с високо ефективна система за рециркулация на топлината на много достъпна цена. Обикновено това е доста трудно да се направи, тъй като системата за вентилация струва точно толкова, колкото една отоплителна система – двойна инвестиция, която едва ли се отплаща. Пътя, по-който трябва да тръгнете, включва съкращаване на една от двете системи: или на вентилационната система, например чрез инсталиране само изпускателна система; в този случай сградата ще се превърне в ниско-енергийна къща с конвенционалното отопление; или на отоплителната система с помощта на системата за вентилация за отопление, като в този случай сградата ще се превърне в Пасивна Къща.

3. Тази концепция за отопление автоматично предполага изключително ниска консумация на енергия. Това се получава, като се използва свеж вентилационен въздух за отопление, без допълнителна отоплителна система (работи в случаите на сгради с много ниски нетни загуби на топлина). Това изисква отлична топлоизолация и въздухонепроницаемост на сградата – особено в студен климат, за да се поддържа желаната топлината вътре в сградата. А при горещ климат, за да се запази нежелана топлина да проникне отвън-навътре. Изчисляването на енергийния баланс ще помогне да се определи дебелината на топлоизолация, която ще се изисква за дадена сграда и климат.

Picture of Георги Камалиев

Георги Камалиев

Георги Камалиев е основател и двигател на Изоматех — компания, която съчетава инженерна прецизност с практическа експертиза в областта на хидроизолациите, покривните системи и фотоволтаичните технологии. С над 20 години опит, той не само ръководи проекти, но и активно споделя знания чрез видео поредицата „Питай Георги Камалиев“, където отговаря на въпроси за добри практики, детайли и технологии в строителството.

Воден от ценности като отговорност, прозрачност и стремеж към устойчиво развитие, Георги вярва, че качеството и доверието са в основата на всяко успешно партньорство.​

За Изоматех | Нашите ценности | Безплатна консултация | Изоматех Академия

Още статии от Категоррия (ии) Пасивни сгради

„Тайната“ на пасивната къща

Пасивната къща не е енергиен стандарт, а интегрирана концепция, която осигурява най- високо ниво на комфорт. Точното определение е: …#ПасивнаКъща е сграда, в която топлинния комфорт (ISO 7730) може да се постигне единствено чрез последващо загряване или охлаждане на свежия...

Как пасивните къщи могат да променят живота на хората

Пасивни къщи (Passivhaus) е най-ефективният енергиен стандарт в световен мащаб. Чрез него се достига до 90 % редуциране на енергийните разходи на сградата, сравнено със законови изисквания. В основата на концепцията стои задължението на целия екип по реализирането на сградата...

Amazing solar house generates enough energy to share with its neighbors

Related: 8 homes that generate more energy than they consume + Joris Verhoeven Architectuur Source: Amazing solar house generates enough energy to share with its neighbors

...

Могат ли Пасивни Къщи да бъдат норма

Човекът със своята дейност въздейства върху природата, като нарушава установения до момента баланс. И това е видно – климатичните промени. Ясно е, че балансът ще се възстанови, друг е въпросът дали условията тогава ще са благоприятни за човека. Напълно рационално...

Спечели промо код за 15 % отстъпка от твоята първа поръчка

Абонатите за нашия бюлетин научават първи за нови продукти и промоции! Победители се теглят всеки месец.