Защо битумът се налага като основна съставка в съвременните хидроизолации?

Защо битумът се налага като основна съставка в съвременните хидроизолации?

Съдържание

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

С развитието на индустриалната революция петролните продукти навлизат в почти всички сфери на икономиката и в строителството.

Битумът е вторичен продукт, който се получава при дестилация на нефт.

Битумът е неразтворим във вода и има отлични слепващи свойства.

800px-Refined_bitumen

Първоначално се използва в пътното строителство като свързващ материал. При нагряване битума се размеква и при 50 °С преминава в течно състояние.

Обратно при намаляване на температурата той се втвърдява, а при 0 °С става чуплив и се напуква.

Тези негови свойства го правят неподходящ за употреба на покриви, където е изложен директно на слънчевите лъчи и има големи температурни разлики.

damaged-bitumen-coverage-800

По-късно се открива, че термичната устойчивост на битума може да бъде подобрена, като в структурата му се добави кислород. Това става като битума се нагрява до течно състояние и се вкарва кислород под високо налягане.

При това третиране битума вече остава дименсионно стабилен при температури от -5°С до + 70°С и подходящ за използване като помощен материал при покривни обшивки.

Оксидираният битум е леко еластичен, термопластичен, твърд при стайна температура.

С подобрените си свойства той се налага като основна съставка при производството на хидроизолационни материали.

Битумът е устойчив на разредени киселини и неорганични основи, солени разтвори и алкохоли, но  не е устойчив на концентрирани, силни киселини, особено ако са окислители. Той се е атакува от масла и греси.

Битумът старее бързо и под прякото въздействие на кислород, слънчеви UV лъчи и температурни разлики.

В миналото битумното покритие се е полагало като битума се е разтопявал предварително в големи казани качени на покрива. След това с кофи се разлива, а работници с четки го разнасят по цялата повърхност.

Покритието се нанася в няколко слоя като между тях се слага битумна хартия. Като армиращ материал в миналото се използва също юта и памук за подобряване на механичните и еластичните свойства на битума.

Picture of Георги Камалиев

Георги Камалиев

Георги Камалиев е основател и двигател на Изоматех — компания, която съчетава инженерна прецизност с практическа експертиза в областта на хидроизолациите, покривните системи и фотоволтаичните технологии. С над 20 години опит, той не само ръководи проекти, но и активно споделя знания чрез видео поредицата „Питай Георги Камалиев“, където отговаря на въпроси за добри практики, детайли и технологии в строителството.

Воден от ценности като отговорност, прозрачност и стремеж към устойчиво развитие, Георги вярва, че качеството и доверието са в основата на всяко успешно партньорство.​

За Изоматех | Нашите ценности | Безплатна консултация | Изоматех Академия

Още статии от Категоррия (ии) Битумни хидроизолации, Битумни мембрани

Съвети за поддръжка на полимер-битумни мембрани на плоски покриви

Полимер-битумните мембрани са сред най-популярните решения за хидроизолация на плоски покриви благодарение на своята издръжливост, цена и възможност за лесно обновяване. Но, както при всяка система, тяхната ефективност зависи не само от качеството на материала и монтажа, а и от...

Полимер-битумни мембрани: надеждно решение за търговски покриви

В сферата на търговското и индустриалното строителство покривната система е от ключово значение за дълготрайната експлоатация и устойчивост на сградата. При все по-високи изисквания към енергийната ефективност, устойчивостта на климатични влияния и икономическата ефективност на решенията, полимер-битумните мембрани се утвърждават...

Защо да избереm полимер-битумни мембрани от дестилиран битум?

Много често битумните мембрани се поставят под общ знаменател, без да се разглеждат по-подробно техните технически характеристики и свойства. Не се прави разлика дали битумните мушами са произведени от оксидиран битум, дали са произведени от оксидиран битум и са модифицирани...

Топ 10 фактора, които влияят върху дълготрайността и експлоатационните качества на битумната хидроизолация

Дълголетието на битумната хидроизолация зависи от редица фактори, включително качеството на монтажа и използваните материали. Лошите техники за монтаж могат да доведат до проникване на вода, което причинява преждевременно разпадане в покривната мембрана. Нискокачествените материали също ще причинят влошаване по-бързо...

Спечели промо код за 15 % отстъпка от твоята първа поръчка

Абонатите за нашия бюлетин научават първи за нови продукти и промоции! Победители се теглят всеки месец.