10 предимства на битумните мушами

10 предимства на битумните мушами

Съдържание

10 предимства на битумните мушами

При полагането на покривното покритие обаче има определени недостатъци. Усилващите материали трудно се импрегнират с битум на място на покрива, а освен това абсорбират много вода. Това довело до въвеждането на битумни мушами. В началото най-разпространена е битумната хартия, която се произвежда на основата на филцова хартия импрегнирана с горещ дестилиран битум. Производството се състои от двата етапа. При първият етап се прави първоначална импрегнация на филцовата хартия с дестилиран битум. Но след първия етап получената битумната хартия не осигурява 100 % водонепропускливо покритие, защото в това състояние тя може да поеме влага до 30% от теглото си. Затова производствения процес бил усъвършенстван с въвеждането на втори етап – повторна импрегнация с горещо оксидиран битум. След повторното потапяне на битумната хартия вече представлява хидроизолационно покритие. На последния етап повърхността ѝ се покрива с пясък или талк, за да се предотврати слепването при навиване на ролките.

По-късно през 60-те години на миналия век филцовата хартия, която е неустойчива и сравнително бързо влошава усилващите си свойства, се заменя от стъклен воал. Предимствата на този нов материал пред всички останали усилващи материали използвани досега са безспорни. Той не се разпада, устойчив е на топлина и микроорганизми, има по-голяма стабилност на размерите си. Като недостатък може да се посочи неговата крехкост и това, че се къса по-лесно в сравнение с филцовата хартия. Друго предимство на фибро стъклото е, че е по-поресто в сравнение с филцовата хартия. Така се оптимизира производствения процес като армировката просто се потапя в оксидиран битум. По-късно горния слой на мушамата започва да се покрива с натрошен шистов камък или с естествена или цветна керамика. Това увеличава нейните дълготрайност, механични свойства и устойчивост на UV лъчи. Подобрява се естетичния вид на битумните хидроизолации. С непрекъснато усъвършенстване на хидроизолационните материали се променя и технологията на полагане. Постепенно практиката за полагане на 3-4 слоя битумно покритие на място на покрива отпада и се преминава към полагане на предварително произведени битумни мушами в 2 или най-много 3 слоя.  Намаляването на броя на слоевете и на ръчните операции на строителния обект успешно намаляват разходите за труд. Подобрява се и качеството на хидроизолиращия слой. Използваните битумни мушами са с по-високо тегло, по-здрава армировка, съдържат достатъчно битум за създаване на по-дълготрайно и водоустойчиво покритие.

В днешно време битумните мушами с оксидиран битум вече не се използват в някои страни и са заменени напълно с полимер-битумни мембрани.  В други страни традиционните битумните мушами с оксидиран битум все още се произвеждат като са усъвършенствани вида на армировката – нетъкан полиестер, а оксидирания битум е модифициран с полимери. Това увеличава техните еластични, механични свойства и дълготрайност. Запазена е и старата технология на полагане, при която залепването на мушамите става с горещ оксидиран битум.

Съществуват и специални покривни материали като битумизирани алуминиеви мушами, които се използват като пароизолация, както и мушами с горен слой с метално фолио за по-привлекателен външен вид.

Други покривни покрития на базата на  битумните мушами са битумните шингли. Те се използват при покритие на скатни покриви и представляват битумни мушами от оксидиран битум усилени с фибро стъкло, нарязани на по-малки форми около 90 на 30 см. Горният слой е покрит с цветни керамични шисти. Шинглите се заковават с пирони към покрива по специална технология, за да се гарантира водоплътно покритие.

Много широко са разпространени в цяла Северна Америка, където се произвеждат над един милиард квадратни метра годишно.

Подобни статии

На какво да обърнете внимание при инсталиране на фотоволтаична система върху плосък покрив на бизнес сграда

Впрегване на силата на слънцето чрез покривите на търговски сгради   Инсталирането на фотоволтаична система на покрива на Вашия търговска сграда е чудесен начин да

Към статията »

Какви са най-добри практики за почистване и поддръжка на фотоволтаична система

Поддържане на Вашата фотоволтаична система чиста за постигане на максимална ефективност Когато става въпрос за търговски обект, от съществено значение за постигане на максимална енергийна

Към статията »