В началото на 70-те години на 20-ти век произвежданите еластични полимери с термопластични свойства, като кополимерът стирен-бутадиен, били полимеризирани по специална технология до получаване на стирен-бутадиен-стирен (SBS). При този процес, вериги от полибутадиен с еластични свойства се разклоняват от блокове полистирен с пластични свойства.
Полученият полимер има ясно определена точка на омекване (80оС) и това го прави подходящ за употреба в производството на пластмасови изделия. Производството на полимера е по-просто, по-бързо, по-евтино, отколкото каучуковите материали и не изисква вулканизация.
Когато тези нови полимери се използват за модифициране на дестилиран битум, било установено, че те създават продукт, който има добра еластичност и гъвкавост при ниски температури и добра устойчивост на топлина. Впоследствие, SBS битум технология за създаване на битумни покривни мушами за първи път е разработена във Франция, но служела само за подобряване на традиционните листове, които продължавали да бъдат използвани с горещ оксидиран битум.